EASA PART 66 AML PROGRAMLARI

EASA-European Aviation Safety Agency(Avrupa Birliği Havacılık Emniyet Ajansı) 15 Temmuz 2002 tarihinde hizmete başlamış olup merkezi Almanya’nın Köln şehrinde bulunmaktadır.Avrupa sivil hava sahasının güvenliğinden sorumlu otoritedir.

EASA Part 66 hava aracı bakım lisansı Avrupa sahasındaki tüm havayollarını kapsamak üzere, onay yetkisine sahip olmak isteyen tüm hava aracı bakım teknisyenleri için bir gerekliliktir. Bu lisans, ilgili kategoride uzmanlaşıldığının ispatıdır ve bu kategori dahilinde yapılan bakımların onaylanması için lisans sahibine verilen yetkidir.

 

AMAÇ

EASA onaylı Heinze Akademie'nin Türkiye temsilcisi olan Gold Air Training Center Inc. hem ülke içinde hem de ülke dışında hava aracı bakımı yapacak olan teknisyenlerin teknik manada yeterli olgunluğa ulaşabilmesi için teorik bilgi birikimlerine destek olma ve İstanbul merkez olmak üzere dünyanın neresinde olursa olsun kursiyer odaklı programlarla Part 66 sınavlarını gerçekleştirme gayesinde ve yetkinliğindedir.

Kimler Lisans Alabilir?

EASA Part 66 lisansı alabilmenin iki ön şartından biri ilgili kategoride gerekli tecrübe süresini tamamlamış olmak, diğeri ilgili kategorinin kapsadığı tüm modül sınavlarından geçer not almaktır. Bu şartları sağlayan kişiler gerekli evraklarla birlikte, Alman Sivil Havacılık Otoritesine ( LBA) başvurup lisanslarını alabilir veya istenirse başka bir seçenek olarak sizi temsilen LBA nezdinde işlemlerinizi Gold Air Training Center olarak biz yapabiliriz.

Lisansa başvuracak kişide aranan tek koşul 18 yaşının üzerinde olmasıdır, bunun dışında İngilizce dil belgesi talep edilmemekle beraber sınavlar İngilizce olduğu için İngilizce ders dokümanını ve sınav sorularını okuyup anlayacak düzeyde İngilizce bilgisine sahip olması gerekmektedir. Kursiyerlerimize orijinal İngilizce dökümanlar ile beraber bu dökümanların Türkçe çevirilerini de sunuyoruz.

Sınavların Geçerlilik Süresi Nedir?

EASA Part 66 sınavlarının geçerlilik süresi 10 yıldır. Dolayısıyla sınavları başaran adaylar 10 yıl içinde gerekli tecrübe süresini tamamlayıp ( EASA Part 147 onaylı okul mezunları için 2 yıl, teknik okul mezunları için 3 yıl ve diğerleri için 5 yıl) lisans sahibi olabilir.

Lisansların temdit süresi 5 yıldır.

EASA Part 66 ve SHY 66 mevzuatlarında belirtildiği şekil itibari ile mevzuatlar kapsamında alınabilecek lisans kategorileri, bu kategoriler için gerekli modül içerikleri ve ilgili lisans kategorilerine karşılık gelen mesleki dallar aşağıdaki tabloda verilmiştir. (http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/sht_66_01_sinav.pdf ve http://easa.europa.eu/regulations)

Modül No Türbin Motorlu Uçaklar
A1 veya B1.1
Piston Motorlu Uçaklar
A2 veya B1.2
Türbin Motorlu Helikopter
A3 veya B1.3
Piston Motorlu Helikopter
A4 veya B1.4
Aviyonik B2
1 x x x x x
2 x x x x x
3 x x x x x
4 x x x x x
5 x x x x x
6 x x x x x
7A x x x x x
8 x x x x x
9A x x x x x
10 x x x x x
10A x x x x x
11A x        
11B   x      
12     x x  
13         x
14         x
15 x   x    
16   x   x  
17A x x      
Uzmanlık Alanı Üzerinde Onaylayıcı Bakım Mekaniği / Teknisyeni Üzerinde Onaylayıcı Bakım Mekaniği / Teknisyeni Helikopterler Üzerinde Onaylayıcı Bakım Mekaniği / Teknisyeni Helikopterler Üzerinde Onaylayıcı Bakım Mekaniği / Teknisyeni Herhangi Bir Tipte ve Motorda Hava Aracı İçin Aviyonik Teknisyeni