Önemli Duyuru

Saygıdeğer Kursiyerlerimiz

Merhaba,

Daha önce açıklamasını yaptığımız halde lisans işlemleri ve lisans verme hakkı ve yetkisi hakkında genel bir bilgi eksikliği olduğunu düşünüyor ve ilgili konu hakkındaki doğru bilgileri sizlerle tekrar paylaşmak istiyoruz.

Lisans düzenlemek/vermek sadece Ulusal Sivil Havacılık Genel Müdürlüklerinin(SHGM gibi) ya da genel adı EASA olan ve Avrupa Havacılık Dairesi diyebileceğimiz uluslararası bir kurumun kendi adına Avrupa Birliği üye ülke Sivil Havacılık Otoritelerini yetkilendirmesiyle ilgili ülkenin Sivil Havacılık Otoritesi(Almanya icin LBA gibi) yetkisi ve görev alanı içindedir. Yani Ulusal Sivil Havacılık Otoriteleri dışında hiç bir kurum ya da kuruluş lisans düzenleyemez veremez.

Gold Air Training Center olarak biz ise, EASA üyesi olan ve Alman Sivil Havacılık Otoritesi tarafından yetkilendirilen Aero-Bildungs GmbH(DE.147.0002) adına ülkemizde  EASA Part 66 Hava Aracı Bakım Lisansı Cat A, B1 ve B2 sınav organizasyonları yapmakla yükümlüyüz. 

EASA adına sınavları yapma sorumluluğu ve yetkisi; EASA (www.easa.eu) ve dolayısıyla Alman Sivil Havacılık Otoritesi LBA (www.lba.de) tarafından kuruluşundan itibaren Aero-Bildungs’a verilmiştir. 

Ülkemizde ise Aero-Bildungs tarafından yapılan sınavlar 18 Mart 2015 tarihli Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onayıyla(http://www.goldairtraining.com/Content/images/3617aeba-tr-dgca-approval.jpg) tanınmaktadır.

 Bu onay ve kabul yazısıyla Aero-Bildungs tarafından yapılan EASA Part 66 sınav sonuçları ve verilen sınav sonuç sertifikaları(EASA Form 148 Certificate of Recognition) Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından ulusal hava aracı bakım lisansı işlemleri için geçerli kabul edilmiştir. 

Yani Aero-Bildungs GmbH tarafından ülkemizde yapılan EASA onaylı sınavlar SHGM nezdinde de geçerliliğe sahiptir. Bu yüzden, katıldığınız sınavlar SHGM kabul ve onayıyla Aero-Bildungs, LBA ve EASA garantisi altında Aero-Bildungs tarafından yapılmaktadır. 

Dolayısıyla sizler 3 havacılık otoritesi(SHGM, EASA ve LBA) ve bir EASA Part 147 organizasyonu Aero-Bildungs GmbH DE.147.0002 tarafından onaylanmış sınavlara girmektesiniz.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere iş bölümünde bize düşen kısım ise sınav organizasyonlarını yaparak SHGM, LBA, EASA izinlerini alıp Aero-Bildungs ile koordinasyon ve diğer zorunlu yasal düzenlemeler ile kursiyerlerimize her türlü ders materyali vb sağlamak şeklinde özetlenebilir.

Bu vesile ile Aero-Bildungs tarafından yeni bir görevlendirme olana kadar 10.10.2016 tarihli yazı ile Halil GÜL Bey Aero-Bildungs GmbH adına Genel Müdür Georg VOIT Bey tarafından Türkiye’de sınav temsilcisi ve sorumlusu olarak atanmıştır(http://www.goldairtraining.com/Content/images/83406e8b-Turkey%20Approval.jpg ) yani bundan böyle ülkemizde Aero Bildungs GmbH adına yapılacak EASA AML sınavlarının organizasyonundan Halil GÜL Bey sorumlu ve yetkilidir, kendisini tebrik eder başarılarının devamını dileriz. 

Bu yüzden yazışmalarınızda ya da eğitim-sınav vb taleplerinizde halil.gul@aero-bildung.de adresini kullanmanızı rica ederiz. 

Yukarıdaki açıklamalardan anlaşılacağı üzere EASA Part 66 sınavları tamamlandıktan sonra sertifika verme yetkisi Aero-Bildungs GmbH’a ve gerekli diğer şartlar tamamlandıktan sonra talep edilen EASA Part 66 lisansı verme yetkisi EASA üyesi ülkelerin otoritelerine aittir ve şimdiye kadar EASA LBA nezdinde alınan lisanslar ve yapılan organizasyonlar sistemin başarılı, sağlıklı ve yukarıda açıklanan haliyle doğru bir şekilde yürüdüğünün ispatıdır diye düşünmekteyiz.

Yeri gelmişken, Aero-Bildungs üzerinden sınavlarını tamamlayıp lisanslarını almış,  almaya hak kazanmış ya da halihazırda almak için gayret gösteren, çaba sarf eden dolayısıyla doğru olduğunu düşündüğümüz ve daha doğrusunu yapmaya çalıştığımız bu sistemi desteklemeye devam eden siz değerli kursiyerlerimize bir kez daha teşekkürlerimizi sunarız.

Bu duyuru, ‘Gold Air Training Center lisans veriyor’ yanlışının düzeltilmesi maksadıyla ikinci kez yapılmaktadır, ilki websitemizde de görülebileceği üzere(http://www.goldairtraining.com/haberler-duyurular/bilgilendirme)  27 Mayıs 2016 tarihinde yayınlanmıştır.

Tüm kursiyerlerimizin bilgilenmelerini rica eder başarılar dileriz.

Saygılarımızla.